Jdi na obsah Jdi na menu
 


nemoci

ÚPAL

Králíček zrychleně dýchá,třese se.Zde je nutné jednat rychle:ihned vezměte králíčka k veterináři,pokud to není možné králíčka přeneste do stínu,podavejte mu vlažnou vodu,chladte pomocí vlhkych obkladů hlavu a nožky.

_________________________________________________________________________

ZÁCPA

Králíček nejí,sedí s nahrbeným hřbetem,bříško je lehce nadmuté,příčinou může byt nedostatek pohybu,málo pitne vody,infekční onemocnění,Léčba:přestante podávat suchou potravu a místo toho dejte králičkovi více pití,postarejte se o to aby měl králíček dostatek pohybu a pokud do jednoho dne nedojde ke zlepšení vyhledejte veterináře.

_________________________________________________________________________

PRŮJEM

Příčinou může být prochladnutí, zkažená, příliš studená potrava,náhlá změna stravy ze sušené na zelenou vlhká podestýlka, výrazná a náhlá změna stravování. Trus je mazlavý či tekutý a páchne,králíček odmítá potravu,chvěje se,má nadmuté bříško Abyste se s kralíčkem těmto problémům vyhli predcházejte výšše uvedeným příčinám Léčba: Při průjmu by králík neměl dostávat žádné šťavnaté krmení, ale pouze seno a vodu. Vyměnujte častěji podestýlku a zajistěte králíčkovi teplo.Déletrvající průjem může být pro králíka nebezpečný, takže pokud během 1 až 2 dnů neustoupí, vyhledejte veterináře a je vhodné vzít sebou k veterináři vzorek stolice Někdy proti průjmu pomůže podání sulfadimidinu do vody kterou králík pije. Průjem může být také průvodním znakem kokcidiozy což je velmi nakažlivá nemoc pro ostatní králíky.

_________________________________________________________________________

KOKCIDIOZA

Je vyvolána cizopasníkem který žije a rozmnožuje se ve střevní sliznici.Nakažení králíci zpravidla silně vyhubnou, jejich hřbety na omak připomínají pilu a později se u nich projeví příznaky onemocnění trávicího ústrojí, hlavně zdutí, průjmy, někdy i zácpa a pro kokcidiózu typické skřípání zubů. Nejúčinnějším způsobem ochrany je prevence. V první řadě dbáme na hygienu kotců - pravidelně odstraňujeme exkrementy Kokcidie vycházejí trusem králíků ve velkém množství a zvířata jej s oblibou požírají. Tím dochází k invazi zárodků do zažívacího traktu a za optimálních podmínek pak zvíře onemocní. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout preventivním podáváním léku proti kokcidióze, kdy léčbě podrobíme vždy celý chov. Léčebné a ochranné podávání Sulfadimidinu pro veterinární praxi můžeme aplikovat již od pátého týdne života králíků. Nejprve necháme králíčky jeden až dva dny vyžíznit a pak jim k napájení podáme vodu s rozpuštěným lékem – do 10 l vody rozpustíme jednu dávku léku, tj. 20 g. Před léčbou ani v době léčby nepodáváme šťavnaté krmivo, ale pouze seno, pšenici, ovesné vločky apod., aby králíci lék dobře přijímali. Taková aplikace stačí jako prevence. Podle potřeby, pokud již králíci jeví známky onemocnění, podávání léku opakujeme po třídenní přestávce bez léčby. V případě zkrácení nebo prodlužování léčby může dojít k depresi růstu, což je nežádoucí. Pokud uvedenou kůru opakujeme pravidelně během léta s odstupem asi šesti týdnů, nebude v našich chovech docházet ke ztrátám, které mnohé chovatele odradí od dalšího chovu.

_________________________________________________________________________

MYXOMATÓZA

nemoc se šíří především bodavím a krev sajícím hmyzem a také kontaktem králíčků. Inkubační doba je 6 až 10dnů. Je to onemocnení s velmi rychlým průběhem, mnohdy hynou všechna nemocná zvířata. Velmi krátká inkubační doba. Králíci hynou v křečích s příznaky dušení. Nemoc postihuje všechna zvířata od věku 30 dní.Nejlepšim řešením jak předejít myxomatoze je očkovaní,které vám provede každý veterinář.Imunita po vakcinaci přetrvává 4-6 měsícu,proto je duležité nechat králička naočkovat dvakrát ročne,poprvé na jaře(březen,duben) a podruhé na podzim(září,říjen) Onemocnění se projeví překrvením spojivek, výtokem z očí, otok víček. Králík přestane přijímat potravu, má zvýšenou teplotu. Na hlavě, okolo očí, na bázi ucha,, nozder a jinde na těle se začnou tvořit myxomatózní uzly. V tomto stadiu řasy překrývají oko a tak králík přestává vidět, rychle hubne, namáhavě dýchá až sípe.