Jdi na obsah Jdi na menu
 


péče a klec


péče o králíčka a jeho srst:Aby byl váš králíček zdravý a spokojený je nutné udržovat jeho klec v čistotě.Jednou denně odstraňte nesnězenou potravu, vyměňte vodu v napáječce, dejte králíčkovi čerstvé seno. Obden vyčistěte celou klec, vyhoďte špinavé hobliny a místo nich dejte nové, vymyjte mističku na jídlo.Jednou za měsíc by ste měli opláchnout celou klec v horké vodě. Pokud ale není klec znečistěná není třeba ji čistit každý měsíc. Pokud byl váš králíček nemocný, je potřeba celou klec pečlivě umýt a vydezinfikovat vhodným prostředkem, který dobře zabíjí bakterie a přitom nezanechává nepříjemný zápach, neboť zakrslý králík má velmi citlivý čumáček

Značkování:Občas zpozorujete, že váš králík dře bradou o předměty. Je to naprosto přirozený způsob jednání. Králíci se v přírodě dorozumívají hlavně čichem. Z toho vyplývá, že pro orientaci a označení vlastnictví značkují vše, co je pro ně důležité. Tak bývají v přírodě pomocí pachových žláz označeny vstupy a výstupy jejich staveb, chomáč trávy nebo kus dřeva. V bytě značkují například nohy stolu nebo židlí, klec, misku na žrádlo a spací budku. Pro člověka je jejich pach nepostřehnuteln

 Obrušování zubů:Králíkovi dorůstají řezáky ročně až o 13 cm, takže si je musí brousit. Měl by mít něco na hlodání - větvičku z ovocného stromu, tvrdý chléb, zrní. Jinak začne hlodat králíkárnu nebo nábytek. Přerostlé zuby mohou způsobit zdravotní komplikace

 

 Péče o drápky:Pokud jde o drápky, ty si králíček sám ostříhat neumí a přesto mu rostou, takže mu s tím musíte pomoci. Jestli se na střihání necítíte, svěřte to poprvé svému veterináři a nechejte se od něj poučit jak na to. Drápek je třeba stříhat v mrtvé části - ne tam kde vede červená žilka. Je to poznat pohledem proti světlu. Lépe než nůžkami, se stříhají kleštičkami na nehty. V přírodě se ušákovi drápky obrušují pohybem po různorodém terénu. Doma je třeba přírodě pomoci. Přerostlé drápky jsou nepříjemné jak pro vás (králík hrozně škrábe), tak pro králíka, kterému překážejí.

 

Potrava:Králík by měl dostávat nejen suchou potravu (hlavně seno, trošku krmné směsi ze zrní), ale i šťavnaté zelené krmení. V létě to může být tráva, listy pampelišek (ve městě utržené raději omyjte a osušte kvůli znečištění psími výkaly ap. Osušit proto, aby se králík nenadmul zapařeným krmivem). V zimě mu můžete zpestřit jídelníček kedlubnou, zelenými natěmi od mrkve, lístkem kapusty (ne moc a ne moc často, je plynotvorná), salátem (nepřehnat, nemusí být ve větším množství ideální pro králičí zažívání), jablíčkem, zelenou petrželkou, mrkví (pokud králík mrkev odmítá, zkuste mu dát mrkev krájenou na menší kousky či strouhanou). Sami uvidíte co mu bude chutnat.
Neberte mu jídlo, které mu už jednou dáte, zlobí ho to.
Králík údajně jí až 70 x denně, je pro něj nebezpečné aby měl dlouho prázdný žaludek. To neznamená, že se teď máte snažit svého miláčka vykrmit. Jen by měl mít vždy k dispozici seno (i přes noc) a vodu.

 

Bydlení:Pro krmení mu určete jedno místo. Měl by mít vlastní misku. Může dostat pamlsek i jinde, ale tak, aby věděl, kam se má vracet pro jídlo.
Králíčkovi umožněte, aby se mohl kdykoli vrátit do králíkárny (pro vodu, seno, na toalet

Požírání bobků:Není žádným důvodem k rozčilování, vidíte-li, že váš králík žere bobky. Je to přirozený způsob jednání a pro jeho zdraví je to velmi důležité. Jedná se o výměšky slepého střeva, které na rozdíl od normálních výkalů nejsou kulaté a suché, ale vlhké, lesklé a ledvinovitého tvaru. Z tohoto trusu, obsahujícího produkty slepého střeva, který je většinou odebírán přímo u konečníku, získávají králíci životně důležitý vitamin B.   

zvukové projevy

Pro přežití v přírodě museli být králíci tiší a nenápadní, aby nepřilákali nepřítele, z toho důvodu i králíci domácí, vydávají nepatrně zvuků a pokud přece jen nějaký zvuk vydají, je to  pouze v konfliktních případech a nebo při páření.

Pištění : Úzkostlivý nářek, kterým se projevují mláďata, například, když je poprvé vyndáte z hnízda, abyste je zkontrolovali. Také mládě položené mimo hnízdo, může takhle úzkostlivě pištět.

Reptání : Krátké a rychle po sobě následující projevy nespokojenosti. Takhle reptá například králík, který se po výběhu vrátí zpět do klece.

Bručení : Nejčastěji jej vydává sameček ihned po pohlavním aktu a nebo, když si samečci namlouvají samičku.

Prskání a vrčení : Je vždy znamením odporu nebo agrese, po kterém může následovat rychlý útok.

Křik : Signalizuje pouze smrtelnou hrůzu, například když králíka chytí třeba dravec, anebo umírá na srdeční  infarkt.

Silné skřípání zuby : Znamená to vždy velikou a silnou bolest králíčka.

Tiché drmolení : Při drbání a mazlení králík mele čelistmi. Je to vždy znamení spokojenosti.

Bubnování ( dupání ) : znamená vždy silné rozčílení.

Řeč těla

Panáčkování : Pokud králíček slyší nebo vidí něco, co ho zaujme, napřímí se a větří. Tím králíček získá rozhled a nasává různé pachy a lépe slyší.Panáčkuje ale také proto, aby se dostal k potravě.

Převalování : Znamení krajního blaha a spokojenosti.

Hrabání a škrábání : Toto chování má různé významy. Může jít o vrozené hrabavé pohyby, protože králíci si vyhrabávají nory. Rozzuření samečci škrábou po zemi, když vidí soupeře. Pokud váš ušák hrabe předníma tlapkami  po pohlazení, může to  znamenat touhu po více projevech vaší náklonnosti.

Šťouchání čumáčkem : Tak se ušáci zdraví. Pokud vás králíček šťouchá čumáčkem, chce od vás pomazlit.

Odskočení od vaší ruky : Králík tím naznačuje, že teď chce mít svůj klid a máte ho nechat na pokoji.

Olizování : Tomuto chování se také říká sociální péče. Pokud vám váš králík olizuje ruku, má vás rád a projevuje vám tím svou přízeň. Pokud králík olizuje i váš rukám, nebo třeba peřinu a polštář, znamená to, že jeho pouto k vám je velice silné.

Krátké potřesení hlavičkou : Může to znamenat  podráždění nebo pocit nelibosti.

Krčení se : Zakrslík se tiskne celým tělíčkem na zem, uši má položené dozadu a hlava je stažená dolu, králík se takto podřizuje jinému, ovšem pokorný králík toto projevuje i vůči člověku.

Uvolněné sezení : Uši jsou položené. Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměli rušit.

Ležení na boku : Králík chce spinkat.

Pojídání trusu ze slepého střeva : V těchto bobečcích se nacházejí vitamíny ( zejména vitamín B 12 ) a surová bílkovina, která je vylučována v podobě měkkého trusu. Králíček je pojídá většinou hned při potřebě z konečníku.

 

jak vybrat tu správnou klec?

Jakou velikost klece : Klec pro jednoho nebo dva králíčky, by měla být šířka a délka 50x90 cm a výška 45 cm.  Majitelům králíčků, kteří jsou často pryč a jejich miláčci běhají hodně po bytě, doporučujeme  klec 115x65 cm. Ideální klec je taková, která se zkládá ze dvou částí, vrchní drátěná a spodní plastová. Tak jako na obrázku.

Spodní plastové víko klece : Výška okraje cca 16 cm, aby králíček nevyhazoval podestýlku.

Vrchní drátěný díl klece : Dělají se z pozinkovaných drátů, pro králíčka ideální.

POZNÁMKA : Pokud můžete, nekupujte klec s plastovým krytem, králíček se může zapařit a špatně se mu v tom dýchá

Místo pro klec : Místo by mělo být ideální, co se týká světelných podmínek a čerstvého vzduchu. Určitě nedávejte klec na přímé slunce a nebo blízko topení. Králíček by měl být v klidu a neměl by ho vylekat žádný hluk. Nedávejte ho blízko televize a nebo na místo, kde si hrají děti, aby nebyl vystrašený.

 

Péče o srst

Králíci pravidelně a každý den, pečují o svůj kožíšek.

Během línání ( výměny srsti ) : U  králíka, který žije v bytě, může toto období trvat i několik měsíců, proto by jste měli králíka pravidelně kartáčovat. Kartáčování se králíkovi velice líbí, jelikož slouží i jako masáž a to zlepšuje prokrvení jeho kůže a díky tomu králíčkovi roste nová srst.

Zakrslý králík s normální délkou srsti : Tito  ušáci by se měli kartáčovat měkkým kartáčem nebo rukavicí s gumovými hroty

Dlouhosrstí kříženci : Jelikož jejich srst má sklony k zacuchávání, musíme je kartáčovat důkladně každý den a to kartáčem se zahnutými kovovými zuby.