Jdi na obsah Jdi na menu
 


potrava králíka

 

Potrava pro zakrslého králíka

 

Zakrslý králik jí převážně seno, obilí, různé hotové krmné směsi, granule a zeleninu.

Seno

 Seno potřebuje zakrslý králík denně a ať dáte seno do klece kolik chcete, králíček ho během dne sní. V Obchodech s potřebami pro chovatele je k dostání seno balené, ale pokud máte možnost sehnat pro svého králíka lepší seno, které sami nasušíte, bude to pro něj lepší. Seno by němělo být staré, protože silně práší a to dráždí králíčka ke kýchání.Nesmí se ale také zkrmovat nedosušené seno, protože způsobuje koliku (způsobí, že se zakrslý králík zduje =smrt).

Směsi

V obchodech s potřebami pro chovatele nebo v supermarketech seženete takové krmné směsi, které obsahují obilí, zrní i granule z lisovaného sena. Ale směsi mohou obsahovat i sušené ovoce, kokos, či zeleninu. Na výběr je už spousta těchto směsí, takže můžere krmivo střídat, aby králíček nejedl stále to samé.

Zelenina a ovoce

Zelené a čerstvé krmivo je pro králíčky nejzdravější stravou, protože mají vysoký obsah živin a jsou bohaté na vlákninu a vápník. Velmi vhodné jsou pro zakrslého králíka listy pampelišek, jetele, mladé kopřivy, mrkev, listy ředkviček, kedlubny, listy a košťál květáku, petržel, listy hrachu a fazole, z ovoce jsou to jablka a hrušky. Zelenina a ovoce by měli být vždy čerstvé a co králíček během pár hodin nesní, z klece odstraníme, aby to nezačalo hnít a plesnivět. Zeleninu a ovoce nejdříve dobře omyjeme a necháme okapat, nedávejte zakrslému králíkovi zelené krmení přímo z ledničky, mražené, nebo vařené. Pokud ste zvyklí krmit králíčka převážně sušenou potravou, nedávejte mu najednou hodně zeleného krmení, ale vždy jen trošku aby si králíček navykl.

Další důležité "jídlo"

Králíčkovy by ste měli také dávat něco na hlodání, např. tvrdý suchý chléb, nesmí být ale plesnivý. Z lesa mu můžete občas donést větvičku na kousání z vrby, jedle nebo ovocných stromů ze zahrady.
Pro králíčka je velmi důležitá i pitná voda. Někteří lidé si myslí, že zakrslý králík nepotřebuje pít když mu dávají čerstvou zeleninu ale není to pravda. Proto umístěte do klece napaječku a každý den v ní vodu vyměňujte. Obzvlášť hodně pijí králíčci v teplých, horkých dnech, ve vytápěných suchých místnostech nebo pokud zakrslého králíka krmíte jen sušeným krmením.

Pár rad:

- krmte každý den přibližně ve stejnou dobu (nejlépe ráno a večer)
- strava musí být pestrá- zelené krmivo, sušené krmivo a dostatek sena
- zelené rosliny nesbírejte blízko silnice ale nejlépe na loukách, které nejsou hnojeny
- za odměnu můžete dát králíčkovy občas nějaký vitamínek (k dostání v obchodech s potřebami pro chovatele). Můj králíček má rád sladké, proto mu občas dám i kousek čokoládky (samozřejmě ne moc často)
- na jakoukoliv novou potravu zakrslého králíka musíte navykat postupně
- do klece můžete králičkovy umístit i sůl na lízání, kterou seženete v obchodě většinou v podobě kroužku, která vydrží králíčkovi tak 2 měsíce. (Při umístění soli do klece je potřeba i dostatek pitné vody!)
- do napáječky s vodou můžete přidávat i různé minerální látky, které jsou k dostání v obchodech s potřebami pro chovatele, nebo v supermarketech